Iki nemokamo pristatymo liko €200.62

Betono armavimas polipropileno fibra – efektyvesnė ir pigesnė armavimo technologija

Betono armavimas polipropileno fibra – efektyvesnė ir pigesnė armavimo technologija
Publikuota 2021-01-31 Skaitė 508

 

2018-01-04

Betono mišinius gaminančios bendrovės, betoninių statybos dalių gamintojai ir, žinoma, patys betonuotojai paprastai armavimui naudoja metalinę fibrą arba armatūrą. Tačiau artimiausiu metu situacija turėtų pasikeisti – betonuoti galima efektyviau ir pigiau. Pažangi technologija, kai armavimui naudojamos plastiko dalelės, nukonkuruos įprastą armavimą metalu, nes šioje srityje plastikas laimi prieš metalą daugeliu savo savybių.

Ar tvirtus geležinius strypus gali pakeisti smulkutės plastiko dalelės?

Betonas, kaip statybinė medžiaga turi atlaikyti didelius krūvius, neskilinėti, nelinkti, nesideformuoti bei būti atsparus išorės poveikiui. Kad būtų pasiektas norimas betono kietumas ir tvarumas, į jį montuojama metalinė armatūra (strypai), kurie padeda išlaikyti vientisumą.

Betono armavimas – tūkstantmečius gyvuojanti statybos technologija. Vis tik betono armavimas evoliucionuoja toliau – ieškoma tvirtesnių, lengvesnių ir pigesnių medžiagų ir sprendimų. Atrasta, jog į jį galima įmaišyti ir fibros – nedidelių polipropileno juostelių bei dalelių. Bet nejau tvirtus geležinius strypus gali pakeisti smulkutės plastiko dalelės?

 

Kodėl polipropilenas, o ne metalas?

Statybininkai nuolat klausia, kodėl jie turėtų įprastą armavimą metalu keisti į kažkokį naujovišką polipropileną, apie kurį nėra girdėję. Atsakymas akivaizdus – tai tiesiog efektyviau.

Metalinė armatūra esant tam tikroms sąlygoms betone gali pradėti rūdyti ir taip susilpninti konstrukcijas. Tuo metu polipropilenas nėra veikiamas aplinkos veiksnių. Dar daugiau: polipropileno fibrų viename kilograme yra apie 7 kartus daugiau, nei metalinių, todėl polipropileno mišinyje reikia mažiau. Pavyzdžiui, 20–25 kg/m³ metalinės fibros galima pakeisti 3–5 kg/m³ polipropileno fibros. Tai net 5–8 kartus lengvesnė medžiaga, todėl itin sumažėja logistikos išlaidos.

Polipropileno fibros yra paprastai dviejų rūšių – fibra armavimui ir mikrofibra. Norint suvokti visą polipropileno armavimo naudą, reikėtų palyginti šiuos du, Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių rinkose jau išpopuliarėjusius produktus.

Makro fibra

Speciali armavimo makro fibra yra sukurta pagal metalinės fibros pavyzdį, todėl daugeliu atvejų gali pakeisti armatūrą. Jos privalumai: lengvumas ir tvirtumas. Naudojant makro fibrą metalinės armatūros apskritai nebereikia. Na, nebent išskirtiniais atvejais, kurių statybose pasitaiko retai. Bet kaip betono mišinys su plastiku gali prilygti betonui su armatūra?

Visa paslaptis – plastiko „šiaudelių“ išsidėstyme. Ši fibra betone pasiskirsto tolygiai, sudarydama 3D tinklą betono masėje. Būtent tai betonui suteikia tvirtumo ir atsparumo išoriniams veiksniams. Dar vienas pliusas – taip „patobulintas“ betonas yra paprasčiau apdirbamas dengiant, pavyzdžiui, akrilo ar kitos medžiagos sluoksniu.

Naudoti betono gaminius, armuotus polipropilenu galima daugelyje sričių: lauko aikštelėse, parkavimo aikštelėse, krovinių krovos aikštėse (tiek logistikos centruose, tiek jūrų, tiek oro uostuose), lėktuvų angaruose ir stovėjimo aikštelėse bei kitose vietose, kur reikalingas itin tvirtas ir stabilus pagrindas. Taip pat galima gaminti tam tikrus betono gaminius – kolonas, blokus, atramines sienas, netgi blokelius takeliams. Betoną paprasta apdirbti, todėl gaminiai pagaminami nesudėtingai, taupomas laikas ir medžiagų savikaina.

Makro fibra ADFIL, PPbaltic

Mikro fibra

Mikro fibra nuo makro fibros skiriasi tuo, kad plastiko plaušeliai šiuo atveju yra kur kas mažesni. Galimi plaušelių ilgiai – 3 mm, 6 mm, 12 mm ir 18 mm. Vis tik technologija išlieka ta pati: plaušeliai betono masėje paskirstomi tolygiai, todėl jis sustiprinamas visas, ne atskiros jo dalys. Labai nedidelis pluošto kiekis ( vos 0,3–0,9 kg/m³ betono) stipriai pagerina gaminio tvarumo savybes.

Pagrindiniai mikro fibros privalumai yra du. Pirmasis – ji sumažina galimybes betonui trūkinėti tiek pirminėje stingimo stadijoje, tiek transportuojant paruoštus gaminius. Taip sumažinama nuostolių tikimybė bei gaunamas kietesnis, tvirtesnis betonas. Taip pat jis tampa atsparus ne tik karščiui, bet ir kitokiam išorės poveikiui – šalčiui, drėgmei, vandeniui, druskoms ir kitoms cheminėms medžiagoms. Toks betonas gali būti naudojamas statant kelius, požeminius objektus, sandėlius, stovėjimo aikšteles,tiltus, grindis ir ten, kur reikalingas liejamas ar net purškiamas betonas. Ši fibra gali būti naudojama kartu su metaline armatūra ar armatūros tinklais ten, kur vien polipropileno betono armavimui nepakanka.

Polipropileno mikro fibra ADFIL, PPbaltic

Polipropileno pluoštas, skirtas priešgaisrinei apsaugai

Objektuose, kur didelė gaisro rizika, tinka dar vienas produktas – polipropileno pluoštas. Ne kartą esame stebėję apgriuvusio pastato liekanas žiniasklaidos spausdinamose nuotraukose po stambesnių gaisrų. Kad ir koks tvirtas būtų betonas, ugnies jėgos jis neatlaiko – tiesiog susprogsta.

Tačiau degant betonui, kuriame yra mažų polipropileno plaušelių, šie ištirpsta ir paviršiuje sudaro nedidelius kanalus, kurie neleidžia medžiagos viduje kauptis drėgmei bei spaudimui. Taip konstrukcija apsaugoma nuo skilinėjimo ir sproginėjimo. Šis polipropileno pluoštas turi tokias pačias savybes, kaip ir mikro fibra, todėl gali būti naudojamas liejamam ir purškiamam betonui.

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2019-07-08
Betono armavimas polipropileno fibra – mažesnis į aplinką išmetamo CO2 kiekis 2020-11-25 Staty...
2021-01-31
  2020-11-25 Dėl fizinio ir cheminio poveikio per mikroplyšius į betoną skverbiasi drėgmė ir d...
2021-01-31
Betono polimeriniai pluoštai. Fibros skaičiavimas ir parinkimas pagal standartą EN 14889-2 2018-1...
Susijusios prekės
Polipropileno pluoštas Ignis, esantis betoninėse sienose, kolonose, tuneliuose, gerokai padidina jų ..
€424
45
Durus EasyFinish – tai naujas produktas, skirtas betoninių grindų armavimui. Ši polipropileno fibra ..
€726
46
Polipropileno mikrofibra Crackstop sumažina betono trūkinėjimo galimybę pirminėje betono stingimo st..
€478
47
Rašyti
Skambinti